Vesi- ja elintarvikelaboratorio jälleen akreditoitu! PDF Tulosta Sähköposti

Raaseporin kaupungin vesi- ja elintarvikelaboratoriolla on jälleen virallinen lupa ottaa viranomaisnäytteitä koko toimivalta-alueellaan.

Laboratoriolla on kesäkuusta 2008 ollut Eviralta saatu väliaikainen lupa ottaa omavalvontanäytteitä sekä virallisia elintarvikenäytteitä ja tiettyjä vesinäytteitä. Nyt laboratoriolla on jälleen oikeus myös tutkia valvontanäytteitä esim. vesilaitoksista ja uimahalleista. Lupa annetaan viideksi vuodeksi kerralla. Laboratorio on samalla uusinut analyysimenetelmiään.

Akreditointi peruttiin  noin 2 vuotta sitten ammattitaitoisen henkilöstön vajauksen vuoksi. Tutkimuksia on kuitenkin koko ajan suoritettu niiden samojen laatuperiaatteiden mukaisesti, jotka  työ- ja elinkeinoministeriön alainen valtakunnallinen akreditointielin FINAS nyt on tarkastanut ja jälleen hyväksynyt.

Laboratorio, jossa on viisi työntekijää, palvelee yksityishenkilöiden ja yritysten lisäksi myös monia kaupungin yksiköitä, kuten terveystarkastusta, vesilaitoksia, kouluja, vanhainkoteja, uimahallia ja puisto-osastoa.

Lisätietoja antaa kemisti Kerstin Lindqvist, puh. 019-289 2361,
sähköposti Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen .

Viimeksi päivitetty 18.03.2009 11:38
 

Like it? Share it!

RAASEPORIN KAUPUNKI
Ystadinkatu 3
PL 58
10611 Raasepori

Vaihde 019-289 2000

Faksi 019-289 2111

Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen

 

Palautetta verkkosivuista